Polish Afrikaans Albanian Arabic Armenian Azerbaijani Basque Belarusian Bulgarian Catalan Chinese (Simplified) Chinese (Traditional) Croatian Czech Danish Dutch English Estonian Filipino Finnish French Georgian German Greek Hebrew Hindi Hungarian Icelandic Indonesian Irish Italian Japanese Korean Latvian Lithuanian Macedonian Norwegian Portuguese Romanian Russian Serbian Slovak Slovenian Spanish Swahili Swedish Turkish Ukrainian Vietnamese Welsh

OSDonate

Podoba Ci się nasza strona? Postaw nam piwo! :)

Kwota
Typ: aircombat
Rozpiętość: 1.02 m
Długość: 0.81 m
Powierzchnia skrzydła: 17 dm2
Waga do lotu: 867 g
Obciążenie płata: 51 g/dm2
Napęd: OS Max LA15 (2.5 cm3)
Śmigło: APC 8x4
Profil: SPICA
Właściciel: Grzegorz Filipek (model K.I.A.)

Hurricane zakupiłem na allegro częściowo wykonanego, wraz z planami potrzebnymi do zakończenia jego budowy. Wybierając go wtedy nie kierowałem się niczym innym jak sentymentem, nie miałem jeszcze wiedzy pozwalającej właściwie dobrać model dla początkującego. Model przeleżał długi czas w pudełku zanim dokończyłem jego budowę.

Konstrukcja balsowo-sklejkowa. Szybka i przyjemna budowa (raczej dokańczanie). Pokryty folią oracover imitującą materiał (faktura płótna). Malowany areografem farbkami do modeli plastikowych, a na koniec pokryty lakierem samochodowym przez zaprzyjaźnioną firmę, która wyposaża warsztaty lakiernicze. Kabina wykonana za pomocą kopyta, nagrzewnicy i butelki po mineralnej. Owiewka silnika z tkaniny szklanej, metodą “traconego styropianu”.

Ponieważ opis dodaję z dużym opóźnieniem, zapis w czasie przeszłym.

Model po poprawnym wyważeniu latał bardzo przewidywalnie. Przeloty nad ziemią, na wysokości lini oczu sprawiały mi wielką frajdę. Jako typowy aircombat był bardzo zwrotny i szybki, lądowanie nie sprawiało większych problemów. Silnik 2.5cm3 był wystarczający, chociaż wyrzut z ręki był zawsze momentem krytycznym.

Śmierć modelu nastąpiła wieczorem przy lekkiej szarówce. Na pocieszenie nie z mojej ręki. Mniej doświadczona osoba wykonała zwrot nisko nad ziemią i zgubiła orientację, w którym kierunku model leci i "nerwówką", niestety skończyło się to pionowym kretem.


Przygotowania do startu.
Wyrzut...
Prezentacja w powietrzu.
Na tle drzew.
Niski przelot.
Niski przelot.
Niski przelot.
Zaraz będzie lądowanie w trawie...
"Ustrzelony" przez fotografa w locie.
Ślizgiem ku ziemi po wyłączonym silniku.

Publikowane tutaj materiały i zdjęcia stanowią własność ich autorów, nie mogą być kopiowane oraz wykorzystywane bez ich zgody.
Strona niekomercyjna.