Model RWD-5 cieszy się od pewnego czasu zasłużoną popularnością, dzięki elektrycznej wersji opracowanej przez Skazoo w technologii depronowej. W tej chwili dostępne już są fabryczne oferty zarówno na bazie EPP jak i klasycznej konstrukcji balsowej. Nie wszyscy jednak wiedzą, że RWD-5 Bis to prawdziwy „klasyk” modelarski, gdyż jego plany zostały opracowane i opublikowane w latach 60-tych przez Wiesława Schiera, bodaj najbardziej znanego autora wielu popularnych książek modelarskich w okresie powojennym, w pewnym okresie związanego w dodatku z Siedlcami.
Ilustracje powyżej pokazują fragmenty książki „Miniaturowe Lotnictwo”. W latach 1963-1978 miała ona 4 wydania w łącznym nakładzie ponad 30 tys. egzemplarzy. Rozdział 12-ty był poświęcony budowie zdalnie sterowanej makiety RWD-5 napędzanej silnikiem spalinowym 2,5-6ccm. Ponieważ w tamtym okresie dostępnych planów modelarskich nie było wiele, a do książki dodano wkładkę z planami w skali 1:1, nie dziwi fakt, iż model ten przez długie lata był jednym z częściej budowanych przez amatorów makiet latających.
Parametry tej wersji modelu:
- rozpiętość: 1730mm
- całkowita powierzchnia nośna: 54dm2
- całkowita masa dopuszczalna w wersji RC: do 2700g
- obciążenie powierzchni nośnej w wersji RC: do 50g/dm2
Rozdział poświęcony budowie liczy 10 stron, zawiera również trochę informacji dotyczącej samolotu - pierwowzoru. Można podejrzewać, że plany Wiesława Schiera do dziś stanowią bazę dla wielu dostępnych obecnie wersji tak fabrycznych jak i amatorskich. Uwadze zainteresowanych polecam również drugi model z serii RWD, którego plany były dołączone do „Miniaturowego Lotnictwa” - RWD-9 - dobrze opracowana makieta RC o dużym stopniu mechanizacji płata. Książki ze względu na duży nakład nadal stosunkowo często pojawiają się w obiegu wtórnym - na aukcjach i w antykwariatach.
Kolejna książka tego samego autora, w której można znaleźć informacje na temat RWD-5 Bis, to „Samoloty w historii i miniaturze”, jej 1-sze wydanie ukazało się w roku 1973.
Tu dla odmiany mniej miejsca jest poświęcone budowie modelu, za to można znaleźć bardzo dużo informacji poświęconej prawdziwemu samolotowi - a te mogą się okazać bardzo przydatne dla kogoś, kto chce zbudować makietę o dużym stopniu podobieństwa w stosunku do pierwowzoru, czy też dla zwykłego poszerzenia wiedzy o samym płatowcu polskiej konstrukcji, który przeszedł do historii lotnictwa.
Kolejnym dostępnym w przeszłości modelami z tej serii były dwa kartonowe RWD (4 i 5 Bis) zamieszczone w „Małym Modelarzu” z roku 1996.
Jakość modelu odbiega na pewno od tego, co firmy specjalizujące się w kartonówkach oferują obecnie, ale MM był zawsze i jest nadal wydawnictwem tanim w stosunku do konkurencji, a sama jakość poligrafii w tamtych czasach też bardzo się różniła od możliwości dostępnych obecnie. Przykładem jest choćby kolor - w tej wersji malowania oryginał był srebrny, ew. srebrno-szary, tutaj jest po prostu szary. Mimo to model prezentuje się całkiem przyjemnie, i jest jednocześnie dowodem, że interesujemy się nie tylko modelarstwem RC.
Materiały źródłowe:
- „Mały Modelarz” 12/96, Wydawnictwo ZG Ligi Obrony Kraju,
- Wiesław Schier „Miniaturowe Lotnictwo”, WKiŁ1978, wydanie 4.
- Wiesław Schier „Samoloty w historii i miniaturze”, WKiŁ1973, wydanie 1.