Pod koniec roku 2019 pojawił się w sprzedaży ciekawy odbiornik kompatybilny z systemem FrSky 2,4GHz. Jest to funkcjonalny odpowiednik będącego nadal w sprzedaży firmowego D8R-IIPlus, ale w znacznie niższej cenie (ok. 18$) i o zdecydowanie mniejszych rozmiarach.

Najważniejsze parametry:

  • zasięg 1,2km (2 demontowalne anteny),
  • rozmiary: 35x21x12mm, masa 7g,
  • zasilanie: 3,5-13V, - kompatybilność: FrSky DJT/DFT/DHT, Taranis: D8_Mode,
  • ilość kanałów: 8 w trybie „normal” (20msec) lub „high speed” (3msec),
  • tryb CPPM, tryb SBUS, 
  • analogowe wyjście RSSI 0-3,3V,
  • kanał analogowej telemetrii A1 (zasilanie odbiornika),
  • wejście analogowej telemetrii A2 z dzielnikiem 1:11 (0-36V, 1-6LiPo),
  • port transmisji szeregowej Tx, Rx,
  • funkcja Fail Safe.

Odbiornik (jak na pełną funkcjonalność i dużą ilość pinów w złączu) ma rzeczywiście niewielkie rozmiary. Z tego względu dodatkowe piny wejść/wyjść są umieszczone w 4 rzędzie (pod pinami do serw), ale ze względu na oznaczenie kolorami w tym przypadku trudno jest się pomylić przy podłączaniu. Dodatkowo opisy (choć małą czcionką) są jednoznaczne. Teoretycznie okienko „LED” ma pokazywać stan diod sygnalizacyjnych (zielona, czerwona), ale praktycznie światło przebija przez całą obudowę (złożony arkusz plastikowej folii). Jeden przycisk (F/S) służy do kilku celów: bindowanie, wybór trybu pracy, a także zapamiętania ustawień Fail Safe.

Pierwsza grafika pokazuje wyraźniej oznaczenia wyjść, a także sposób sygnalizacji trybów pracy za pomocą diod LED. Na drugiej widać tryby pracy odbiornika. Co warto podkreślić, wybór trybu pracy dokonuje się w sposób podobny do bindowania: wciśnięty przycisk F/S + włączenie zasilania odbiornika a następnie odpowiednia ilość wciśnięć przycisku F/S, ale przy WYŁĄCZONYM nadajniku. Także prawidłowa kolejność ustawiania jest następująca: najpierw wybór trybu pracy, potem bindowanie.

Odbiornik bez problemu zbindował się z nadajnikiem Taranis QX7, jak widać na ekranie telemetrii port A2 nie był podłączony do pakietu zasilającego.

Myślę, że to bardzo dobra oferta dla osób nie korzystających z portu Smart (magistrala czujników cyfrowych). W pozostałych zastosowaniach takich jak płatowce, systemy FPV, multikoptery - na pewno sprawdzi się dobrze, ze względu na małe rozmiary, zasilanie HV, telemetrię, Fail Safe, standard SBUS i sygnał RSSI. A mnie dodatkowo cieszy kanał transmisji danych, przydatny w eksperymentach z własną elektroniką. Do odbiornika jest dołączona niezła instrukcja, gdzie pokazano m.in. podłączenie tego odbiornika do popularnego kontrolera lotu Betaflight (multikoptery).

 

Nie masz uprawnień aby komentować.

Publikowane tutaj materiały i zdjęcia stanowią własność ich autorów, nie mogą być kopiowane oraz wykorzystywane bez ich zgody.
Strona niekomercyjna.