Eachine EV800D to dopracowane i popularne gogle FPV, oferujące bardzo dobry stosunek cena/możliwości. Podstawowa modyfikacja, jaką robią użytkownicy, to przystosowanie ich do zewnętrznego zasilania. Najczęściej to kabel ze złączem, wyprowadzony na zewnątrz z komory elektroniki. Liczne warianty takiej modyfikacji można znaleźć na YT. Ja po przyjrzeniu się różnym pomysłom, zdecydowałem się na własne rozwiązanie.

Fabryczne zasilanie EV800D to akumulator LiPo 2S1P, wklejony w komorze elektroniki. Jak widać na zdjęciu jest on dość cienki i niezbyt masywny, tym niemniej nawet taka dodatkowa masa, dołożona do gogli kubełkowych, obciąża dodatkowo głowę od przodu. Przeniesienie akumulatora na tył głowy lub do kieszeni po prostu poprawia komfort użytkowania takich gogli. Druga dość istotna sprawa - to ładowanie pakietu. W fabrycznej wersji jest to wbudowany na płycie głównej moduł ładujący akumulator (co utrudnia dłuższe sesje FPV). W dodatku nie ma on funkcji balansowania (na fotce widać tylko jedno złącze z wyprowadzonym napięciem nominalnym 7,4V), a to wcześniej czy później doprowadzi do degradacji pakietu. Zasilanie z zewnętrznych pakietów eliminuje te wszystkie problemy, zyskujemy w ten sposób możliwość wymiany rozładowanego pakietu, a także możemy używać szybkiej ładowarki modelarskiej z balancerem.

Po analizie różnych dostępnych gniazd, wybrałem do swojej modyfikacji typowe okrągłe gniazdo zasilające DC 2,1x5,5 mm - w wersji krótkiej, z dwoma stykami (w innych wariantach mają one 3 styki), mocowane nakrętką od wewnętrznej strony ścianki obudowy. Przygotowałem je w sposób pokazany na zdjęciu - zagiąłem styki, przylutowałem (i zabezpieczyłem koszulkami) przewody zasilające, zakończone niezbyt typowym złączem HXT 2,0mm. Początkowo zamierzałem użyć kabla odciętego od akumulatora, ale po przymiarkach okazał się on minimalnie za krótki (i trochę za sztywny), więc finalnie zrobiłem swój kabelek na bazie elastycznych przewodów silikonowych. Dorobiłem też podkładkę z cienkiego laminatu a także szablon do wycięcia otworu w obudowie, przygotowany na drukarce 3D. Gniazdo ma na gwintowanej powierzchni spłaszczone z dwóch stron ścianki, aby nie obracało się przy dociąganiu nakrętki. Podkładka i nakrętka bez problemu dają się przesuwać na zagięciu kabla, uformowanym w sposób pokazany na zdjęciu.

Stosowana przeze mnie metoda z szablonem jest bardzo dobra i pozwala robić dość precyzyjnie otwory o nietypowych kształtach. Najpierw na bocznej ściance gogli wiercimy dwa otwory zgodnie z podanymi wymiarami. Biała strzałka wskazuje krawędź odniesienia - jest to niższa, zewnętrzna krawędź obudowy. Następnie mocujemy szablon na dwustronną taśmę klejącą, w taki sposób, aby większy otwór (R3/fi6 mm) znalazł się centralnie w otworze szablonu. Następnie półokrągłym pilnikiem iglakiem powiększamy otwór w obudowie do rozmiarów otworu w szablonie.

Od wewnętrznej strony odbudowy, w miejscu pokazanym strzałką, nacinamy jeszcze szczelinę (ok. 2x6mm) na przewody.. Następnie wkładamy złącze z kabelkiem, zakładamy podkładkę, przykręcamy nakrętkę i wciskamy przewody w szczelinę.

Tak wygląda wnętrze gogli po włożeniu w obudowę ekranu z elektroniką i wsunięciu złącza w gniazdo zasilania na płycie głównej. Jak widać, złącze nie zasłania ekranu od wewnątrz, nawet już w tej postaci gogle dadzą się używać, ale bardziej elegancko będzie osłonić kabelki.

W tym celu zaprojektowałem i wykonałem jako wydruk 3D osłonę, mocowaną do obudowy przy pomocy nakrętki M2.

Modyfikacja wyszła dość estetycznie. W pierwszej chwili można się nie zorientować, że jest to przeróbka DIY, szczególnie gdyby użyć matowego filamentu.

Ogromną zaletą tego złącza (i to w dużym stopniu zadecydowało o jego wyborze) jest możliwość użycia zewnętrznego kabla z wtyczką kątową. Daje się ona obracać w gnieździe, a to pozwala poprowadzić kabel w różne strony tuż przy obudowie gogli, np. do tyłu głowy jak i w dół, np. do kieszeni.

Pliki do pobrania --> oslona.zip

Taką przeróbkę można zrobić również dla EV800 (tańszy wariant gogli), jako że oba modele mają identyczną obudowę, a dokładniej jej większą część. Różnią się płytą główną i przyciskami, w związku z tym tylko górne pokrywy modułu wyświetlacza są inne. Trzeba przy tym pamiętać, że EV800 są też inaczej zasilane - z jednego ogniwa LiPo.

 

Nie masz uprawnień aby komentować.

Publikowane tutaj materiały i zdjęcia stanowią własność ich autorów, nie mogą być kopiowane oraz wykorzystywane bez ich zgody.
Strona niekomercyjna.