Tester serwomechanizmów to jedno z najprostszych i najbardziej oczywistych zastosowań Arduino w obszarze RC. Dzieje się tak dzięki temu, iż platforma ta posiada biblioteki do obsługi serw RC, przez co sam program jest prosty i krótki. Z kolei wbudowany przetwornik analogowo-cyfrowy pozwala na użycie minimalnej ilości elementów - tylko jednego potencjometru..
Pierwszy wariant, to po prostu potencjometr podłączony do wejścia analogowego i serwo do wyjścia cyfrowego. Jeden serwomechanizm można zasilić z płytki Arduino, ale do testów lepiej wziąć sprawdzone (pewne) serwo. Teoretyczny prąd nawet w zablokowanym położeniu nie powinien przekraczać limitu stabilizatora wewnętrznego (lub portu USB), ale przy testowaniu nieznanych serw (lub kilku egzemplarzy naraz) lepiej pomyśleć o dodatkowym zasilaniu zewnętrznym. Mnie zdarzyło się już kiedyś uszkodzić układ BEC w fabrycznym testerze, kiedy podejrzanie działające serwo zablokowało się w skrajnym położeniu.
Operacje dotyczące serwomechanizmów obsługuje w Arduino biblioteka <Servo.h>
Program demonstrujący działanie tego najprostszego wariantu to SerwoTester1 (pobierz), dla bezpieczeństwa zakres pracy serwa został zadeklarowany na zmiennych w przedziale (10-170).
Drugi układ działa analogicznie do pokazanego na fotce testera fabrycznego. Tutaj mamy 3 tryby pracy wybierane za pomocą jednego przycisku - tryb ręczny (orczyk wychyla się zgodnie z obrotem gałki potencjometru), tryb automatyczny (orczyk przesuwa się sam pomiędzy skrajnymi położeniami, potencjometr nie działa), i trzeci tryb, w którym orczyk zostaje ustawiony w położenie neutralne (potencjometr nie działa).
Schemat tym razem, prócz potencjometru, zawiera jeszcze diody sygnalizacyjne i przycisk do zmiany trybu pracy. Ja użyłem elementów przygotowanych wcześniej jako podzespoły opisane w poprzednim artykule. Program SerwoTester2 (pobierz) zawiera szczegółowe komentarze ułatwiające zrozumienie zasady działania tej wersji urządzenia.
Pracę opisanych tutaj testerów można obejrzeć na poniższym filmie: